Zbiór tekstów o polskim teatrze po 1958 roku jest jedną z planowanych, lecz nigdy nieukończonych książek wybitnego historyka i znawcy teatru Zbigniewa Raszewskiego.
Wersja cyfrowa dostępna w Encyklopedii teatru polskiego
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Niektóre z artykułów ukazały się wcześniej w pismach teatralnych, prezentowane wydanie zawiera także listy do Jerzego Gota oraz teksty wcześniej niepublikowane. Książka jest interesującym zapisem refleksji na temat historycznych przedstawień Kazimierza Dejmka, Konrada Swinarskiego czy Teatru 13 Rzędów. Spacerek w labiryncie potwierdza słowa Jana Kotta, dla którego Zbigniew Raszewski miał rzadki i jedyny dar łączenia erudycji z literackim smakiem i dostrzegania, że teatr to nie tylko scena i kulisy, ale widzowie i czas. (J. Timoszewicz Od edytora)
Spacerek w labiryncie to przede wszystkim świadectwo miłośnika teatru i przenikliwego obserwatora polskiego życia kulturalnego.
Wersja cyfrowa dostępna w Encyklopedii teatru polskiego
Partner: Uniwersytet Łódzki W tomie znajdziemy odpowiedź na zasadnicze trzy pytania: jak w poszczególnych krajach funkcjonują teatry, w jakich formach organizacyjnych i instytucjonalnych prowadzą swą działalność, jak są finansowane i nadzorowane, wreszcie jaki posiadają status społeczny.
Tom, wydany z okazji stulecia Reduty, zawiera artykuły naukowe będące uzupełnionymi i rozwiniętymi wersjami wystąpień na konferencji „Reducie na stulecie”, która odbyła się w dniach 18—19 stycznia 2019 roku w Krakowie pod auspicjami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i okazała się wydarzeniem wskazującym nowe obszary i nowe kierunki badawcze.
Pomysł, żeby na nowo przeczytać dziś Raszewskiego – i do tej lektury zaprosić badaczy teatru, dramatu, performansów i przedstawień kulturowych różnych generacji i szkół wziął się też z przekonania, że taka lektura może być dziś szczególnie pouczająca, ponieważ dyscyplina, która swoje powstanie i autonomię w tak wielkim stopniu zawdzięcza bohaterowi tej...