Wydawnictwo prezentuje historię polskiej architektury teatralnej na przestrzeni wieków. Czworo autorów, wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, uwzględnia także w swoich tekstach związane z architekturą zagadnienia społeczne, historyczne, polityczne, kulturowe i geograficzne oraz wpływy zewnętrzne.
Ten produkt nie występuje już w magazynie
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Aneks zawiera wykaz obecnych siedzib teatrów publicznych w Polsce. Mając na uwadze, że poza kilkoma pracami Barbary Król-Kaczorowskiej i pojedynczymi artykułami w prasie specjalistycznej, w Polsce wciąż nie ma pozycji w sposób całościowy i problemowy traktującej o architekturze teatralnej, postanowiliśmy ową przestrzeń nieznacznie wypełnić i dać podstawę do dalszych prac i poszukiwań. Publikacja jest rezultatem współpracy w ramach międzynarodowego projektu Theatre Architecture in Central Europe. Uwzględnia materiały zebrane w trakcie trwania trzyletniego projektu oraz nowe informacje, które z racji ograniczeń projektu nie mogły się znaleźć w międzynarodowym wydawnictwie Beyond everydayness. Theatre Architecture in Central Europe.
Partner: Uniwersytet Łódzki W tomie znajdziemy odpowiedź na zasadnicze trzy pytania: jak w poszczególnych krajach funkcjonują teatry, w jakich formach organizacyjnych i instytucjonalnych prowadzą swą działalność, jak są finansowane i nadzorowane, wreszcie jaki posiadają status społeczny.
Pomysł, żeby na nowo przeczytać dziś Raszewskiego – i do tej lektury zaprosić badaczy teatru, dramatu, performansów i przedstawień kulturowych różnych generacji i szkół wziął się też z przekonania, że taka lektura może być dziś szczególnie pouczająca, ponieważ dyscyplina, która swoje powstanie i autonomię w tak wielkim stopniu zawdzięcza bohaterowi tej...
Drugi tom edycji krytycznej scenariuszy Jerzego Grzegorzewskiego. Obejmuje cztery albumy, zawierające pięć tekstów z lat 1994‒2005: Sonatę epileptyczną i Jagogogo kocha Desdemonę ‒ Cztery komedie równoległe (1994), La Bohème (1995), Halkę Spinozę albo Operę utraconą (1998) oraz Onego. Drugi Powrót Odysa (2005) i zapis ich scenicznych realizacji...