Poza kanonem. Wyspiański

Agata Adamiecka-Sitek, Dariusz Kosiński

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

ISBN/ISSN: 978-83-63276-98-0
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 436
Oprawa: Broszura ze skrzydełkami

Ta książka jest zaproszeniem do czynnego myślenia – o tekstach Wyspiańskiego i poprzez nie. Gromadzi teksty, które powstały w trakcie projektu artystyczno-badawczego. Jego celem było stworzenie scenicznego laboratorium, w którym w intensywnym dialogu i w warunkach eksperymentu zaproszeni badacze i artyści mogli dążyć do odkrycia nowych sposobów interpretacji twórczości Wyspiańskiego.

Czytaj więcej

25,00 zł

więcej mniej

Ta książka jest zaproszeniem do czynnego myślenia – o tekstach Wyspiańskiego i poprzez nie. Gromadzi teksty, które powstały w trakcie projektu artystyczno-badawczego „Poza kanonem, pomiędzy akademią a praktyką. Dramaty Stanisława Wyspiańskiego”. Jego zasadniczym celem było stworzenie scenicznego laboratorium, w którym w intensywnym dialogu i w warunkach swobodnego eksperymentu zaproszeni badacze i artyści mogli dążyć do odkrycia nowych sposobów interpretacji twórczości teatralnej autora Wyzwolenia. Laboratoryjnej pracy poddano sześć utworów Wyspiańskiego, sytuujących się na obrzeżach kanonu: Requiem, Bolesław Śmiały, Legion, Klątwa, Śmierć Ofelii, Legenda.

Inicjując projekt, szliśmy za wskazaniem Wyspiańskiego: „przewalczyć myślą”. Powrót do jego tekstów wydała nam się dziś – w kontekście polskiego życia zbiorowego szczególnie ważny. Zmęczenie niedoformiem i nagromadzeniem konkurencyjnych wzorców i scenariuszy zaowocowało po dwudziestu latach od odzyskania suwerenności, agresywną rekonstrukcją przeszłości, obwarowywanej sakralnymi nakazami. Naród kulturowy jako twarda oczywistość zamienia się w broń przeciwko wszelkim odmiennościom i próbom twórczego przewalczenia jego przeszłości, której – chcąc nie chcąc – jesteśmy wytworem. Takiego kultu Wyspiański nigdy nie aprobował, równie mocno protestując jednak przeciwko wymazywaniu tego kształtującego nas i wciąż aktywnego dziedzictwa.

Praca podjęta przez autorów interpretacji jego tekstów pokazanych na scenie Instytutu Teatralnego i zapisanych w niniejszym tomie jest świadectwem przyjęcia takiej właśnie postawy. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy próbować iść wprost za słowami Wyspiańskiego, traktować cytaty z niego jak maksymy i motta, ale postawa, którą żył, wydaje się dziś polityczną i kulturową koniecznością.

SPIS TREŚCI

Agata Adamiecka-Sitek, Dariusz Kosiński Wstęp

REQUIEM opracowanie Dariusz Kosiński

Stanisław Wyspiański Requiem

Dariusz Kosiński Reqiuem. Komentarz edytorski

Włodzimierz Szturc Myśli o brzmieniach Requiem Wyspiańskiego

Dokumentacja z czytania Requiem w reż. Pawła Passiniego

Katarzyna Fazan Wyspiański/Kantor: asocjacyjny dyptyk w kręgu Requiem

 

BOLESŁAW ŚMIAŁY opracowanie Dorota Semenowicz

Dorota Semenowicz Święta trumna

Dokumentacja z czytania Bolesława Śmiałego w reż. Macieja Podstawnego

Politycy w zakrystii. Dyskusja z udziałem Ludwika Dorna, księdza Andrzeja Draguły, Andrzeja Ledera i Doroty Semenowicz

LEGION opracowanie Dorota Sajewska

Dorota Sajewska Legion, czyli skład zasad

Legion. Monolog na podstawie Legionu Stanisława Wyspiańskiego i Ruin Róży Luksemburg

Legion. Rytuał i destrukcja Rozmowa Tadeusza Koczanowicza i Andrzeja Pakuły

Dokumentacja z instalacji filmowej Legion w reż. Andrzeja Pakuły

 

KLĄTWA opracowanie Agata Adamiecka-Sitek

Katarzyna Czeczot Chłop i czarownica

Agata Adamiecka-Sitek Klątwa po Klątwie, czyli Praca kobiet

Agnieszka Jakimiak Klątwa o Klątwie po Klątwie

Dokumentacja z czytania Klątwy w reż. Agnieszki Jakimiak

ŚMIERĆ OFELII opracowanie Anna R. Burzyńska

Anna R. Burzyńska Pozwól mi powiedzieć

Anna Kapusta Gestalt Ofelii. Figura kołysanki w Śmierci Ofelii

Anna Kowalcze-Pawlik Ofelia Reducta/Ofelia Furiosa: przepisywanie żałoby

Olga Katafiasz Wyzwalanie Ofelii

Dokumentacja z czytania Śmierci Ofelii w reż. Barbary Wysockiej

LEGENDA opracowanie Maria Prussak

Maria Prussak Legenda i żywioł tańca

Maria Prussak Pamięć zapisana w melodii

Włodzimierz Szturc Fonosferta Legendy II

Małgorzata Dziewulska Po stronie muzyki

Dokumentacja z czytania Legendy w reż. Włodzimierza Szturca

Klienci kupili również

 • 20,00 zł

  Założeniem książki jest wyrysowanie mapy kontekstów myślenia o festiwalu jako jednej z ważnych współczesnych instytucji sztuki. Znalazły się tutaj m.in. manifesty kuratorskie, scenariusze, teksty programowe, rozmowy. Ich autorami są znakomici praktycy i praktyczki, twórcy i twórczynie projektów artystycznych oraz badacze i badaczki. KUP WERSJĘ DRUKOWANĄ

  20,00 zł
 • 35,00 zł
  Marcin Kościelniak

  Autor bada przede wszystkim lata 80., z wycieczkami do poprzednich dekad PRL oraz w lata 90. W praktykach artystycznych interesuje go „trzecia droga” – za której realizatorów uważa Kulturę Zrzuty – oznaczająca wytworzenie postawy lokującej się poza hegemonią wartości wyznaczanych przez konflikt Partii z Kościołem.

  35,00 zł
 • 50,00 zł

  Zestaw trzech książek powstałych w ramach projektu HyPaTia – kobieca Historia Polskiego Teatru. Razem układają się w wyjątkową panoramę, która dokumentuje, przywraca pamięć i upowszechnia wiedzę o kobietach tworzących historię polskiego teatru. W poszczególnych tomach: antologia tekstów dramatycznych, statystyki, wypowiedzi programowe. 

  50,00 zł
 • 59,90 zł
  Jerzy Grotowski

  Pierwsza całościowa edycja dorobku tekstowego artysty, prezentująca jego biografię twórczą i intelektualną zapisaną własnymi słowami. Książka zawiera łącznie 138 tekstów: artykuły i eseje, autoryzowane transkrypcje wystąpień publicznych i wykładów, rozmowy i wywiady. Wśród nich 37 pozycji nie było dotychczas publikowanych po polsku...

  59,90 zł