Nowość zdjęcie Wystawianie

Wystawianie

Redakcja: Dorota Buchwald, Dariusz Kosiński

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

ISBN/ISSN: 978-83-66124-32-5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2020
Format: 27 x 27 cm
Liczba stron: 672

Tom 3. publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

Teksty w językach polskim i angielskim.

Czytaj więcej

70,00 zł

Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku to najważniejsza publikacja o polskiej scenografii od czasów Polskiej plastyki teatralnej Zenobiusza Strzeleckiego!

Trzytomowa, bogato ilustrowana synteza dziejów polskiej scenografii nowoczesnej (od początków XX wieku do dziś), rozumianej jako sztuka kształtowania przestrzeni i estetyki przedstawień teatralnych i społecznych, a zarazem próba odnowienia refleksji nad nią. Autorki I autorzy reprezentują odmienne perspektywy i metodologie, różne subdyscypliny (historia i teoria teatru, performatyka), dyscypliny (teatrologia i nauki polityczne) czy wręcz obszary ludzkiej działalności (nauka i sztuka).

Można zakupić trzy tomy w komplecie lub każdy z nich osobno.

 

Tom 3: Wystawianie

Tom trzeci to autorska reprezentacja wystawy przygotowanej przez Roberta Rumasa i pokazywanej w salach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki od października 2019 do stycznia 2020. Jest to swego rodzaju „książka wystawowa” lub „galeria w książce” – plastyczna opowieść o scenografii teatralnej i społecznej, opatrzona (tak jak wystawa) W(o)prowadzeniem Doroty Buchwald oraz historyczno-metodologicznym artykułem Dominiki Łarionow o wystawach scenografii jako narzędziach diagnostycznych. Wystawa Roberta Rumasa w Zachęcie nosiła taki sam tytuł jak niniejsza publikacja oraz projekt badawczy, którego jest efektem. I choć formalnie nie stanowiła jego części, powstawała jednak przy wsparciu realizującego go zespołu, była kreacją jednego z jego istotnych członków, jeszcze jedną propozycją wędrówki przez labirynt polskiej scenografii współczesnej.

Wystawa Roberta Rumasa stanowiła ważne ogniwo łańcucha polskich wystaw scenograficznych, zapoczątkowanego w 1913 w Zachęcie międzynarodową Wystawą Nowoczesnego Malarstwa Scenicznego, a jej książkowa postać ma nie tylko walor dokumentacji wydarzenia, ale przede wszystkim stanowi cenne, atrakcyjne wizualnie, albumowe dopełnienie publikacji Zmiana ustawienia.


t3-2

Produkty powiązane

Klienci kupili również

  • 40,00 zł
    New
    Dorota Buchwald , Ewa Dąbek-Derda , Dariusz Kosiński , Dominika Łarionow , Kamil Minkner , Paweł Marek Mrowiński , Daniel Przastek , Paulina Skorupska

    Tom 2. publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

    40,00 zł