Nowość zdjęcie Od dekoracji do konstrukcji

Od dekoracji do konstrukcji

Redakcja: Dorota Buchwald, Dariusz Kosiński

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

ISBN/ISSN: 978-83-66124-30-1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2020
Format: 27 x 19 cm
Liczba stron: 452

Tom 1. publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

Czytaj więcej

40,00 zł

Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku to najważniejsza publikacja o polskiej scenografii od czasów Polskiej plastyki teatralnej Zenobiusza Strzeleckiego!

Trzytomowa, bogato ilustrowana synteza dziejów polskiej scenografii nowoczesnej (od początków XX wieku do dziś), rozumianej jako sztuka kształtowania przestrzeni i estetyki przedstawień teatralnych i społecznych, a zarazem próba odnowienia refleksji nad nią. Autorki I autorzy reprezentują odmienne perspektywy i metodologie, różne subdyscypliny (historia i teoria teatru, performatyka), dyscypliny (teatrologia i nauki polityczne) czy wręcz obszary ludzkiej działalności (nauka i sztuka).

Można zakupić wszystkie trzy tomy w komplecie lub każdy z nich osobno.

 

Tom 1: Od dekoracji do konstrukcji

Napisany przez Dorotę Jarząbek-Wasyl, Wandę Świątkowską i Dariusza Kosińskiego jest próbą przedstawienia dziejów scenografii teatralnej do roku 1939 ujętą w kolejne odsłony: myśl i praktyka Stanisława Wyspiańskiego, nowe rozumienie dekoracji, bogactwo i różnorodność scenografii malarskiej, dokonania Reduty i współpracujących z nią scenografów oraz prezentacja dwóch zasadniczych nurtów scenografii awangardowej – konstruktywistycznego i performatywnego. Tom prezentuje stosunkowo najpełniejszą syntezę dziejów polskiej scenografii w omawianym okresie, układającą się we względnie linearną opowieść.

Tom1-1

Tom 1-2

T1-3

Produkty powiązane

Klienci kupili również

 • 50,00 zł
  Juliusz Osterwa

  Staranne edytorsko, bogato ilustrowane wydanie zapisków Juliusza Osterwy z lat 1938–1939, znanych dotąd tylko nielicznym badaczom.  Ciekawy dokument nie tylko dla teatrologów, ale też dla historyków, socjologów, antropologów czy kulturoznawców, ale też dla wszystkich, którzy interesują się dwudziestoleciem międzywojennym.

  50,00 zł
 • 40,00 zł
  New
  Dorota Buchwald , Ewa Dąbek-Derda , Dariusz Kosiński , Dominika Łarionow , Kamil Minkner , Paweł Marek Mrowiński , Daniel Przastek , Paulina Skorupska

  Tom 2. publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

  40,00 zł
 • 30,00 zł

  Tom, wydany z okazji stulecia Reduty, zawiera artykuły naukowe będące uzupełnionymi i rozwiniętymi wersjami wystąpień na konferencji „Reducie na stulecie”, która odbyła się w dniach 18—19 stycznia 2019 roku w Krakowie pod auspicjami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i okazała się wydarzeniem wskazującym nowe obszary i nowe kierunki badawcze.

  30,00 zł