Artysta w pracy. O pokrewieństwach sztuki i kapitalizmu

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Konfrontacje Teatralne/Centrum Kultury w Lublinie

ISBN/ISSN: 978-83-63276-64-5
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 160
Dostępność: nakład wyprzedany; niedostępny u wydawcy

Książka podsumowuje badania wykładowczyni Teatrologii Stosowanej w Giessen, artystki i kuratorki nad uwikłaniem sztuki krytycznej w neoliberalne mechanizmy rynkowe.

Czytaj więcej

39,00 zł

Książka podsumowuje badania wykładowczyni Teatrologii Stosowanej w Giessen, artystki i kuratorki nad uwikłaniem sztuki krytycznej w neoliberalne mechanizmy rynkowe.

Kunst stawia tezę, że jest to relacja składająca się niemal wyłącznie ze sprzeczności. Przywołuje dylematy zaangażowanych artystów z lat 60. XX wieku stawiających klasyczne pytania, o granice autonomii i polityczności sztuki i przeciwstawia je obecnie obowiązującemu modelowi, w którym sztuka z założenia jest zaangażowana społecznie, lecz w rzeczywistości wytwarzane przez nią wartości nie prowadzą do zmian, a jedynie wzbogacają rynek idei oraz same stają się kapitałem, przez co konserwują neoliberalny porządek.

"Aby poddać krytycznej analizie uwikłanie sztuki i polityki oraz odejść od użalania się nad niemocą tej pierwszej, trzeba przemyśleć na nowo relację sztuki i stosunków pracy. A stosunki pracy artysty i to, co ta praca produkuje, sytuują sztukę w intymnej bliskości z kapitalizmem.

Być może nadchodzą czasy, gdy najbardziej radykalna polityzacja sztuki będzie polegać na oderwaniu jej od jakiejkolwiek ekonomicznej wartości, aby odsłonić nowe afektywne i estetyczne artykulacje wspólnoty. Choć sztuka zajmuje się problemami społecznymi, wciąż jest to pseudoaktywność, ponieważ żyjemy w czasach radykalnej niemożności ustanowienia i tworzenia rzeczywistości pozwalającej na artykulację ludzkich wspólnot. Są to też czasy zaniku tego, co publiczne. Jeśli więc naprawdę chcemy rozmawiać o sztuce politycznej, musimy przedyskutować jej relacje z tym, co wspólne."

Bojana Kunst

Klienci kupili również

  • 30,00 zł
    Frederic Martel

    Theater jest esejem naukowym o walorach popularyzatorskich, pełną erudycji opowieścią o historii i zmiennych losach teatru w Stanach Zjednoczonych.

    30,00 zł
  • 20,00 zł

    Struktura teatru a struktura spektaklu. Wpływ systemu organizacji instytucji na estetykę przedstawienia w wybranych krajach europejskich. Książka ta jest głównie wstępem do refleksji, która – jak nam się wydaje – będzie w najbliższych latach szczególnie ważna.

    20,00 zł
  • 30,00 zł

    Założeniem książki jest wyrysowanie mapy kontekstów myślenia o festiwalu jako jednej z ważnych współczesnych instytucji sztuki. Znalazły się tutaj m.in. manifesty kuratorskie, scenariusze, teksty programowe, rozmowy. Ich autorami są znakomici praktycy i praktyczki, twórcy i twórczynie projektów artystycznych oraz badacze i badaczki przyglądające się...

    30,00 zł
  • 30,00 zł
    Joanna Krakowska

    Pierwszy e-book z serii Teatr publiczny. Przedstawienia 1765–2015 wydawanej wspólnie przez Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Sztuki PAN. Publikacja Joanny Krakowskiej to dziesięć bogato ilustrowanych esejów o sztuce teatru, środowisku teatralnym i inteligencji czterech powojennych dekad. KUP WERSJĘ...

    30,00 zł