Mrożek i nowoczesność

red. Antoni Winch

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polska Kompania Teatralna

ISBN/ISSN: 978-83-962006-2-4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 122

Na tom Mrożek i nowoczesność składają się referaty wygłoszone podczas konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej 29 czerwca 2021 roku przez Polską Kompanię Teatralną we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Czytaj więcej

40,00 zł

więcej mniej

Na tom Mrożek i nowoczesność składają się referaty wygłoszone podczas konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej 29 czerwca 2021 roku przez Polską Kompanię Teatralną we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Zebrane w monografii artykuły ukazują twórczość dramatopisarską Sławomira Mrożka, tak jak na to zasługuje i na co przede wszystkim niewątpliwie pozwala, czyli z wielu perspektyw. Dzieła autora Tanga można, i warto, czytać jak traktat o naszym czasie, szeroko pojętej nowoczesności. Oddawana w ręce czytelników książka takie właśnie spojrzenie na dorobek Mrożka proponuje i do takiego właśnie myślenia nad utworami pisarza zachęca.

 

Spis treści

Antoni Winch Mrożek i nowoczesność. Wstęp

Antoni Winch Szkoda Zachodu

Beata Popczyk-Szczęsna Mędrkowanie w dobie nowoczesności

Jacek Kopciński Lisim okiem

Mateusz Werner Krawiec jako ogrodnik. Przyczynek do teorii nowoczesności jako projektu ogrodniczego

Jarosław Cymerman Buty Małego, czyli eksperymentowanie Mrożkiem

Irina Lappo Rosyjska recepcja dramaturgii Sławomira Mrożka w XXI wieku

Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak Mrożek w Hiszpanii – próba rozpoznania terenu

Jarosław Gajewski Ucieczka z karnawału albo skrócony przegląd wybranych okoliczności założonych ostatniego dramatu Sławomira Mrożka

Indeks nazwisk

Klienci kupili również

  • Zbigniew Majchrowski

    Druga część monografii o scenicznym „przepisywaniu” Dziadów skupiona na przedstawieniach powstałych po 1989 roku. Część pierwsza, głośna Cela Konrada ukazała się w 1998 roku.

    45,00 zł
  • 45,00 zł

    Polska awangarda teatralna 1919–1939. Antologia otrzymała wyróżnienie w Konkursie ACADEMIA 2022 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej. Pierwsza całościowa propozycja ujęcia dorobku polskiej awangardy teatralnej od czasu opublikowanej w roku 1973 książki Myśl teatralna polskiej awangardy 1919–1939 opracowanej przez Stanisława Marczaka-Oborskiego.

    45,00 zł