• Konkurs wydawniczy 2019/2020 | Czekamy na zgłoszenia do 31 marca

  Do 31 marca Instytut Teatralny przyjmuje zgłoszenia projektów naukowych poświęconych sztuce scenicznej w ramach czwartej edycji Konkursu Wydawniczego. Konkurs został ogłoszony w celu wyłonienia publikacji finansowanych i wydawanych przez IT w ramach serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

  czytaj więcej
  Konkurs wydawniczy 2019/2020 | Czekamy na zgłoszenia do 31 marca
 • Joanna Krakowska laureatką Nagrody im. Jerzego Giedroycia

  Tegoroczną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia otrzymała Joanna Krakowska za książkę „PRL. Przedstawienia”, pierwszą z pięciotomowej serii „Teatr publiczny. Przedstawienia 1765–2015”.

  czytaj więcej
  Joanna Krakowska laureatką Nagrody im. Jerzego Giedroycia
 • „Theatre and Community” – drugi numer „Polish Theatre Journal”

  Drugi numer „Polish Theatre Journal” zatytułowany „Theatre and Community” poświęcony jest szeroko rozumianemu pojęciu teatru społecznego, a także różnorodnym relacjom, jakie zachodzą między teatrem a społeczeństwem. Ze szczególną uwagą przyglądamy się przedsięwzięciom artystycznym i praktykom performatywnym, których sensem jest transformacja rzeczywistości w duchu partycypacji i upodmiotowienia.

  czytaj więcej
  „Theatre and Community” – drugi numer „Polish Theatre Journal”
 • Jubileusz Instytutu Teatralnego 25 sierpnia 2018

  Już w najbliższą sobotę zapraszamy na 15. urodziny Instytutu Teatralnego. 25 sierpnia zielony Jazdów zamieni się w przestrzeń ruchu, eksperymentalnych słuchowisk, premierowych pokazów scenicznych, a przede wszystkim spotkań, rozmów, relaksu i zabawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

  czytaj więcej
  Jubileusz Instytutu Teatralnego 25 sierpnia 2018
 • Wczesny Grotowski

  Jerzy Grotowski, jak chyba nikt inny w dziejach teatru, dbał, by jego przedsięwzięcia artystyczne były publiczności wyczerpująco wyjaśniane.

  czytaj więcej
  Wczesny Grotowski
 • Historia Polski przez pryzmat teatru

  Autorzy artykułów zawartych w publikacji "1968/PRL/TEATR" konfrontują wydarzenia z tytułowego roku z działalnością teatralną. Ukazują reakcję świata kulturalnego na zastaną rzeczywistość. Ponadto zestawiają ze sobą poszczególne wydarzenia (para)teatralne. Oceniają i komentują. Co szczególne, autorzy niejako teatralizują historię - pisze Urszula Motyka w Teatrze dla Was.

  czytaj więcej
  Historia Polski przez pryzmat teatru

Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego